Súbory

Tradície

Skanzeny

Kroje

Hore

Detský folklórny súbor Juránek

Detský folklórny súbor JuránekAj keď sme mladý súbor, ktorý vznikol len v roku 2012, napriek tomu sa tešíme zo spoločných stretnutí členov súboru, pri ktorých spoločne hľadáme tradície našich predkov a snažíme sa pochopiť ako všetko fungovalo kedysi, keď neboli mobilné telefóny, počítače a všetky ostatné vymoženosti dnešnej doby.

A ako sa to všetko začalo? Myšlienka založiť Detský folklórny súbor Juránek vznikla vo februári 2012 na podnet mamičky, ktorej dcéra je dnes už členkou nášho súboru. Nie len jej, ale aj mnohým iným v našej obci a okolí chýbala pre naše deti činnosť, kde by sa mohli tanečne vyžiť. Vo februári 2012 sme vyhlásili prvý konkurz na členov súboru. Na našu radosť bol záujem naozaj veľký a noví členovia začali svoju činnosť už v marci 2012. Názov nášho súboru je odvodený od názvu obce, ktorú reprezentuje. To, že sa nám našu myšlienku podarilo tak rýchlo zrealizovať, vďačíme p. Mgr. Alene Olšovskej, riaditeľke ZŠ s MŠ v Borskom Svätom Jure, ktorá náš návrh založiť súbor pri škole uvítala s nadšením a pomohla nám vytvoriť podmienky pre fungovanie súboru. Dodnes je nám veľkou oporou.

Súbor založila Zuzana Obernauerová, dlhoročná a stále aktívna folkloristka a tanečníčka súboru Dopravár. Dnes súbor vedie aj za pomoci rodičov, ktorí rovnako prispievajú k činnosti a bez nich by to bolo veľmi náročné. Momentálne máme za sebou už zopár konkurzov, kde vždy začiatkom školského roka medzi nás prijímame nové deti. Sme jedna veľká rodina, v ktorej máme deti od veľmi nízkeho veku a to už od 2 rokov do 17 rokov. Napriek tomu, že sa hovorí, že takto malé deti sa nevedia ešte toľko sústrediť a je skoro ich zapájať do skupinových aktivít takéhoto druhu, z našej skúsenosti je to práve naopak. Je síce pravdou, že detičkám trvá o niečo dlhšie kým sa adaptujú, ale potom tá námaha stojí za to. Veľmi rýchlo sa zaradia do kolektívu a v neskoršom období je pre nich nácvik bežnou rutinou, tak ako pre staršie deti. Členovia nášho súboru pochádzajú a bývajú nie len v Borskom Svätom Jure, ale sú aj z blízkeho okolia a to z Moravského Svätého Jána, Sekúl, Závodu ale aj napríklad z Čárov. Preto sa snažíme náš repertoár orientovať na zvyky domáceho prostredia, aj napriek tomu, že pátranie po tradíciách je veľmi náročné, nakoľko sa takmer nezachovali a aj starí obyvatelia našej obce majú veľmi slabo zachované znalosti o tunajších zvykoch. Rovnako aj pátranie po kroji, ktorý sa kedysi v Borskom Svätom Jure nosieval, je náročné, ale veríme, že sa nám podarí kroj zostaviť tak ako ho kedysi nosili naši predkovia. Náš repertoár pozostáva z detských ľudových hier, piesní, tancov a vinšovačiek, kde preferujeme región Záhoria, ale radi by sme deťom nášho súboru a samozrejme aj našim divákom ponúkli program tancov a spevov pochádzajúcich z celého Slovenska. Myslíme si totiž, že Slovensko je malá nádherná krajinka, ktorá má prekrásne zvyky a každý z nás si zaslúži o nich vedieť čo najviac . U nás je to formou tanca a spevu.

Aj napriek krátkemu obdobiu fungovania súbor absolvoval už mnoho vystúpení nie len na pôde Borského Sv. Jura, ale aj na neďalekej Morave, kde pravidelne navštevujeme našich priateľov, v Bratislave, Prahe a samozrejme v širokom okolí našej obce. Hrdí sme na naše účinkovanie vrámci medzinárodného festivalu Sympatie Europarkov v Parížskom Disneylande, ktoré sme absolvovali v máji 2017.

V apríli 2017 sme uviedli do života aj nášho nového člena CM Juránečka v zložení 3x husle, kontrabas, harmonika, cimbál. Právom sme na našu cimbálku hrdí.

Máme 45 členov a radi by sme sa rozrástli aj o starších členov súboru, kde by sme radi zaradili do repertoáru párové tance. Máme v pláne rozšíriť repertoár a krojové vybavenie k tancom z ďalších regiónov Slovenska a s tancami a spevmi úspešne reprezentovať na folklórnych festivaloch a vystúpeniach nášho DFS.

Fotogaléria

Najnovšie články nášho súboru:

    Nenašli sa žiadne články.

Kontakty:

Vedúca súboru: Mgr. Zuzana Obernauerová

Adresa:
DFS Juránek
V Záhradách 697
908 79 Borský Svätý Jur

e-mail: suborjuranek@gmail.com
tel.: 0907 743 319

www.juranek.sk

     

Podujatia:

7

Spoznávame všetko krásne, čo na Slovensku máme :-) Predstavenie folklórnych súborov, spoznávanie ľudovej architektúry a tradícií.