Súbory

Tradície

Skanzeny

Kroje

Hore

Folklórna skupina Genšenky

Priamo v srdci Slovenského krasu, pod Plešiveckou planinou, leží malá obec Honce. Hoci ide o dedinku malú počtom obyvateľov (350), no veľkú zanietenosťou týchto ľudí. Je dokonalým príkladom toho, že ak sa niečo chce, tak to ide.

Práve v tejto obci pôsobí Folklórna skupina Genšenky, ktorá prezentuje autentické obrazy zo života našich predkov a zvykov, ktoré nám zachovali naši starí otcovia a matere.

Folklórna skupina Genšenky sa zameriava na uchovávanie a priblíženie ľudových zvykov a tradícií pre širokú verejnosť, zúčastňuje sa verejných kultúrnych podujatí, pričom sa prezentuje svojou speváckou, tanečnou, ale aj hudobnou zložkou.

V novembri roku 2009 sme založili Ženskú spevácku skupinu v Honciach. V roku 2014 sme prijali meno Genšenky. Postupne sa naše rady rozšírili o mládež. V terajšej dobe sme v počte 25 a zo Ženskej speváckej skupiny sa stala Folklórna skupina Genšenky z Honiec.

Okrem spevov sa venujeme aj zachovávaniu zvykov našich predkov. Od roku 2014, odkedy sa naša skupina rozrástla, vystupujeme na rôznych príležitostiach v našej obci a každý rok sa zúčastňujeme Gemerského folklórneho festivalu v Rejdovej, Roku na Gemeri, Jozefovských jarných spevov vo Vlachove, Remeselníckeho jarmoku a letného folklórneho festivalu vo Vlachove. Každoročne vystupujeme v programe U nás taká obyčaj na Gemerskom osvetovom stredisku v Rožňave. V roku 2015 sme sa zúčastnili okresnej súťaže folklórnych skupín, kde sme sa umiestnili v bronzovom pásme, v roku 2018 v pásme striebornom. V roku 2019 dokonca v pásme zlatom.

Na pozvanie vystupujeme aj v okolitých obciach pri rôznych príležitostiach. Sme členmi MO MS v Honciach a tak isto sa zúčastňujeme podujatí ako v obci, tak aj na okresnej úrovni MS. V roku 2018 sme účinkovali v televíznej relácii Kapura, kde sme trikrát postúpili. V našej obci spolupracujeme s MO MS pri stretnutí rodákov, organizujeme Fašiangové popoludnie. V spolupráci s Maticou Slovenskou sme vystúpili na tradičných slávnostiach Otvárania studničiek vo Važci v roku 2018. Máme za sebou aj mnoho súťažných úspechov, či už ako kolektív, alebo aj v podobe zástupcov skupiny v kategóriách jednotlivcov.

Fotogaléria

Najnovšie články nášho súboru:

    Nenašli sa žiadne články.

Kontakty:

Vedúca skupiny: Mária Lukáčová
tel.: 0915 666 488

Fotografie a správa sociálnych sietí: Vladimír Tököly
tel.: 0917 780 694
e-mail: vlado.tokoly@gmail.com

     

Podujatia:

7

Spoznávame všetko krásne, čo na Slovensku máme :-) Predstavenie folklórnych súborov, spoznávanie ľudovej architektúry a tradícií.