Súbory

Tradície

Skanzeny

Kroje

Hore

Folklórny súbor Máj

Folklórny súbor MájFolklórny súbor Máj bol založený v roku 1996 pri Gymnáziu Pierra de Coubertina v Piešťanoch manželmi Jánom a Viktóriou Horňákovcami. Jeho meno pochádza zo speváckeho zboru Máj, ktorý vznikol pri Gymnáziu v 1970-tom roku a fungoval až do obdobia 90-tych rokov.

Členovia súboru sú študenti ale aj pracujúci nadšenci rôzneho veku, ktorí sa snažia svojim umením uchovávať a propagovať ľudové tradície a zvyky Slovenska. V súčasnosti má súbor okolo 35 členov a pozostáva z tanečnej, speváckej a hudobnej zložky.

Súbor spracúva do scénickej podoby tradície rôznych regiónov Slovenska ako sú Piešťansko, Myjavsko, Kysuce, Orava, Horehronie, Zemplín a jeho vystúpenia môžete vidieť predovšetkým v Trnavskom kraji a priľahlom okolí. Raz za rok sa súbor zúčastňuje aj zahraničného festivalu. Členovia súboru zažili zaujímavú skúsenosť keď účinkovali vo filme Optimista režiséra D. Trančika o zakladateľovi Piešťanských kúpeľov – Ľudovítovi Winterovi.

V poslednom období súbor umelecky spracúva aj tradičné zvyky spojené s Vianočným obdobím, Fašiangami, či s Jánskymi ohňami. Pri tvorbe nových choreografií spolupracuje s mladou generáciou choreografov a ďalších autorov.

Získané ocenenia:

  • Na súťažnom folklórnom festivale v Anglicku získal súbor, pri účasti 6-tich FS z Európy dve 1. a dve 3. miesta.
  • V novembri 2006 sa ľudová hudba a spevácka skupina súboru zúčastnili krajskej folklórnej súťaže v Špačinciach, odkiaľ si odniesli 2 pochvaly poroty a ľudová hudba 1. miesto s postupom do celoštátneho kola.
  • V roku 2008 sa súbor zúčastnil televíznej súťaže Slovensko má talent, kde sa prebojoval až do semifinále.
  • V roku 2011 na MFF v Červenom Kostelci získal súbor 2. miesto v diváckom hlasovaní o najsympatickejší súbor.
  • V roku 2014 bol súbor zaradení do bronzového pásma na celoslovenskej súťaži choreografií „Tancuj, tancuj“ v Liptovskom Mikuláši.
  • V roku 2016 získal súbor 2. miesto na International folk festival na Bali v Indonézii.
  • V roku 2019 sa ľudová hudba zúčastnila krajskej súťaže ,,Festival hudobného folklóru“ v Zavare, kde sa umiestnila v zlatom pásme s postupom do celoštátneho kola prehliadky. Tá sa konala v Habovke a muzikanti sa umiestnili v striebornom pásme.

Najnovšie články nášho súboru:

    Nenašli sa žiadne články.

Kontakty:

Umelecké vedenie
Filip Horňák
Tel: 0908 581 932
E-mail: filip.hornak@fsmaj.sk

Vedenie speváckej zložky
Barbara Petrgálová
Tel: 0948 527 226
E-mail: barbara.petrgalova@fsmaj.sk

Čepčenia
Dominika Hyneková
Tel: 0907 029 303
E-mail: dominika.hynekova@fsmaj.sk

Adresa
Gymnázium Pierra de Coubertina
Nám. SNP 4, 921 26 Piešťany

www.fsmaj.sk

     

Podujatia:

4

Spoznávame všetko krásne, čo na Slovensku máme :-) Predstavenie folklórnych súborov, spoznávanie ľudovej architektúry a tradícií.