Súbory

Tradície

Skanzeny

Kroje

Hore

Folklórny súbor Marhančan

Marhaň je dedina, ktorá síce nevyniká rozlohou, ale jej živelných obyvateľov so svojimi charakteristickými šarišskými tancami, piesňami a štýlom zábavy poznajú v blízkom i širokom okolí.

História FS Marhančan má korene už v roku 1983, kedy sa pod vedením pani Švecovej, ženy podujali oživiť marhaňský folklór a založili spevácku skupinu, reprezentujúcu nás na prehliadkach ľudových piesní v okrese. Neskôr bola založená aj mužská spevácka skupina pod vedením Jozefa Foltina s harmonikárom Milanom Marcinekom. Postupom času sa o uchovávanie folklóru zaslúžili ženy mladšej generácie pod vedením Jany Jurkovej.

O spojenie ženskej a mužskej speváckej skupiny sa postaral Ľubomír Jarina, ktorý bol dlhý čas vedúcim súboru a pod jeho vedením sa súbor začal zviditeľňovať pod menom FS Marhančan.

O snahe zachytiť piesne marhaňských obyvateľov svedčí aj debutový CD album s názvom „Na marhaňskej haci“ vydaný v roku 2011 v kolaborácii s Ľudovou hudbou Železiaru, Petrom Višňovským a Michalom Nogom, ktorý zožal veľký úspech.

Nový rozmer uchovávania tradícii nastal, keď sa pridala najmladšia generácia a obohatila súbor nielen o spevácku, ale aj tanečnú zložku. O zachytenie autentického tanca sa zaslúžili viacerí choreografi pôsobiaci aj v iných šarišských súboroch. Tanečná zložka bola tvorená párovými tancami, ale aj dievčenskou karičkou či mužským verbunkom. Najznámejší bol však tunajší mužský tanec „Marhaňská“. Hoci folklórny súbor nesie meno Marhančan, pôsobí v ňom aj mnoho členov z okolitých obcí.

Súbor sa prezentoval nielen spevom a tancom, ale pridali sa aj svadobné ceremónie, pochovávanie basy či fašiangové slávnosti.

V súčasnosti nás ľudia poznajú najmä naším originálnym, dramaticky spracovaným, čepčením nevesty. Pod súčasným vedením Zuzany Paľovej sme šarišské svadobné tradície prezentovali nielen po celom východnom Slovensku, ale aj v zahraničí. Zároveň pre Vás neustále pripravujeme nové piesne a tance z prostredia nášho regiónu a okolia, zbierame kultúrne dedičstvo pôvodných obyvateľov obce a naše vystúpenia skrášľuje pôvodný aj upravovaný marhaňský kroj. Viac sa o nás a našej činnosti môžete dozvedieť aj na FB stránke: Foklóristi Marhančan, kde Vás radi privítame.

Fotogaléria

Najnovšie články nášho súboru:

    Nenašli sa žiadne články.

Kontakty:

     

Podujatia:

7

Spoznávame všetko krásne, čo na Slovensku máme :-) Predstavenie folklórnych súborov, spoznávanie ľudovej architektúry a tradícií.