Súbory

Tradície

Skanzeny

Kroje

Hore

Folklórny súbor Podbielan

Folklórny súbor PodbielanFolklórny súbor Podbielan bol založený v roku 1992. Dostal názov podľa obce, v ktorej pôsobí. Podbiel je dedinka nachádzajúca sa na Orave, na severe Slovenska. Obec je známa Pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry „Bobrova raľa“, so zachovaným dedičstvom ľudovej architektúry, ktoré je jedným z najunikátnejších na Slovensku Vznikol z iniciatívy chlapcov miništrantov, ktorí každý rok chodili ako betlehemci po dedine v krojoch, ktoré im zapožičal vtedajší starosta Ján Murina od FS Oravan z Nižnej. Chlapcom sa kroje veľmi páčili, a tak na podnet starostu, ktorý im zabezpečil učiteľa tanca Tibora Kičina, založili folklórnu skupinu. Už v roku 1992 vystúpili so zbojníckym tancom a zožali veľký úspech. Po tomto vystúpení sa urobil v obci nábor a začala tvrdá príprava. Súbor dostal názov Podbielan. Súbor bol činný takmer 6 rokov a v roku 1997 svoju činnosť ukončil. Znovuobnovenie súboru vzišlo zo záujmu Ing. Ivety Kanderkovej a Pavla Tmáka. Oslovili Tibora Kičina s manželkou a Mgr. Martinu Orčíkovú. Záujem detí a mládeže bol neuveriteľný.

V súčasnosti má súbor 40 členov, ktorí pracujú v dvoch skupinách. Deti od 4 do 12 rokov a mládež od 13 do 19 rokov. Folklórny súbor prezentuje folklór z Oravy ale taktiež sa venuje aj folklóru z iných oblastí Slovenska ako napríklad Horehronie, Zámutov alebo Raslavice. Folklórny súbor doprevádza aj vlastná ľudová hudba. Súbor sa zúčastňuje množstva vystúpení v okolí, pravidelne sa zúčastňuje súťažných prehliadok, Podroháčskych folklórnych slávností, ale predstavil sa aj na Dňoch slovanských jazykov v Krakowe, Celoštátnej prehliadke folklórnych súborov v Chorvátskom Josipovaci, Medzinárodného festivalu Spring Tale Vienna a Budapest a mnoho ďalších. Taktiež sa zúčastnil aj na nakrúcaní televízneho programu STV1, Kapura.

Fotogaléria

Najnovšie články nášho súboru:

    Nenašli sa žiadne články.

Kontakty:

Diana Orčíková
dianaorcikova@gmail.com

     

Podujatia:

6

Spoznávame všetko krásne, čo na Slovensku máme :-) Predstavenie folklórnych súborov, spoznávanie ľudovej architektúry a tradícií.