Súbory

Tradície

Skanzeny

Kroje

Hore

Folklórny súbor Tribeč

Folklórny súbor TribečZačínať od nuly síce nie je vždy jednoduché, ale my sme sa rozhodli ísť vlastnou cestou a spraviť veľké rozhodnutie. A predsa nič neľutujeme. Ale ako sa to celé vlastne začalo?

Ôsmeho septembra 2018, neďaleko Zlatých Moraviec, v maličkej miestnosti plnej pekných nápadov, vzniklo toto zoskupenie. Pôsobili sme v rôznych súboroch a rozhodli sme sa spojiť. Vybrať vhodné meno tiež nebolo jednoduché, ale dnes sa ním už hrdo pýšime. Vytvorili sme niečo NAŠE. Len tak, bez všetkého a od nuly. Sem-tam niekto príde, inokedy zas odíde, ale momentálne máme v súbore približne 30 členov v hudobnej a tanečnej zložke. Sme jedna veľká rodina, do ktorej s radosťou privítame každého nového člena. To, že sme rodina, potvrdzujú aj rôzne manželské, partnerské či súrodenecké vzťahy, ktorými je súbor prepletený.

Od svojho vzniku máme za sebou aj naše prvé sústredenie na Počúvadle, kde sme nacvičili nový tanec, piesne a utužili vzťahy. Aj keď naša história nie je veľmi bohatá, môžeme povedať, že sme absolvovali už množstvo vystúpení v Zlatých Moravciach a okolí. Dokonca sa tešíme aj priazni mnohých snúbencov, ktorí si nás vyberajú na svadby, aby sme pásmom začepčenia nevesty priniesli medzi svadobčanov trošku z histórie našich predkov.

V našom repertoári nájdete tance a piesne z viacerých regiónov Slovenska. Či už z našej domácej oblasti – Horné Požitavie, ale aj z čiľejkárskej oblasti Tekovského regiónu, ako aj zo vzdialenejších obcí Čierny Balog či Parchovany.

Nedávno sme tiež predstavili naše logo. Bol to úžasný pocit, aj keď to veru nebolo jednoduché – vymyslieť, nakresliť, prekresliť, byť originálny a nadčasový zároveň. Ale nakoniec sa podarilo a konečne sa môžeme aj my pozerať na naše logo tak, ako sa tento pár folkloristov pozerá na pohorie Tribeč.

21. decembra 2019 sme si pre našich najbližších a priaznivcov pripravili celovečerné vystúpenie s názvom Dobrý večer, pokoj svätý…, v ktorom sme predviedli už spomínané tance a piesne a divákom sme priblížili zvyky a tradície spojené s vianočným obdobím.

Na našom instagrame (@fs_tribec) a na FB stránke môžete sledovať najnovšie fotky, blížiace sa vystúpenia, („storky“) útržky z nácvikov, či pravidelnú rubriku „Niekto niečo, my všetko“, v ktorej postupne predstavujeme našich členov.

Hovorí sa, že v tanci nemôžeš byť dobrý alebo zlý. Môžeš len žiť pre tanec alebo tancovať pre život. A my tancom naozaj žijeme a folklóru venujeme každú jednu voľnú chvíľu. Už je to viac ako rok, čo spoločne udržiavame tradície.

Tešíme sa na všetky nové príležitosti, výzvy, ďalšie vystúpenia, čepčenia a spoločne strávené chvíle, ktoré nám rok 2020 prinesie. Sme naozaj vďační všetkým, ktorí nás akokoľvek podporujú a dávajú nám možnosť ukázať kúsok z nás. Sme vďační, že sme.

Fotogaléria

Najnovšie články nášho súboru:

    Nenašli sa žiadne články.

Kontakty:

Barbora Rajtárová
090 598 6241
fstribec@gmail.com
Zlaté Moravce

   

Podujatia:

5

Spoznávame všetko krásne, čo na Slovensku máme :-) Predstavenie folklórnych súborov, spoznávanie ľudovej architektúry a tradícií.