Súbory

Tradície

Skanzeny

Kroje

Hore

Folklórny súbor Vihorlat

Folklórny súbor Vihorlat je záujmové združenie mladých ľudí, ktorí sa hlásia ku kultúrnemu dedičstvu svojich predkov, uchovávaniu a rozvíjaniu duchovných, materiálnych prejavov ľudovej kultúry. V decembri minulého roku oslávili 65. výročie svojho vzniku. Počas svojej existencie sa v ňom vystriedali stovky tanečníkov, spevákov a hudobníkov. Zameriava sa na udržiavanie folklórnych tradícií – hudby, spevu a tanca horného a stredného Zemplína, ale repertoár je doplnený aj o programové čísla z rómskej, ukrajinskej, ruskej a rusínskej kultúry. Od svojho vzniku súbor šíri to krásne, čo sa zrodilo v dušiach, srdciach našich dedov a hodnoty dosiahnuté v ľudovom umení sa snaží uchovávať. Súbor už 25 rokov vedie naša umelecká vedúca Emília Vantarová.

FS Vihorlat absolvoval stovky úspešných vystúpení na rôznych slávnostiach mesta Snina a okolitých obcí a prehliadkach doma i v zahraničí. Na domácej pôde je pravidelným účastníkom Zemplínskeho majálesu v Košiciach, mnohých regionálnych festivalov, napríklad v Medzilaborciach, Svidníku, Michalovciach, no súbor dosiahol veľké úspechy aj na zahraničných folklórnych festivaloch. Zúčastnil sa medzinárodných podujatí v Turecku, Rumunsku, Poľsku, Ukrajine, Česku, Taliansku, Francúzku, Holandsku, Nemecku, Macedónsku, Srbsku, Bulharsku, Portugalsku, Španielsku, Sicílie, Grécku…

V auguste minulého roku FS Vihorlat zožal Veľký úspech v Bulharsku v meste Aheloy. Medzinárodný festival v Bulharsku bol pre nás veľmi inšpirujúcim podujatím. Naše deti a mládež opäť zaujali nielen svojim kumštom, ale aj svojou bezprostrednosťou a serióznosťou a u svojich hostiteľov zanechali hlboký dojem.

Sme veľmi radi, že FS Vihorlat sa v tomto kultúrnom dianí nestratil, ba práve naopak – zaujal. Členovia súboru získali na podujatí zaujímavé skúsenosti nadviazali osobné priateľstvá a zanechali svojím vystupovaním na javisku i mimo neho vynikajúce dojmy.

Na záver sa musíme pochváliť, že i napriek veľkej účasti súborov z celej Európy sme získali najvyššie ocenenie – laureát festivalu.

Na tento rok sme opäť dostali pozvanie na medzinárodný festival do Bulharska o obhájenie titulu laureát festivalu. Taktiež sme pozvaní na medzinárodný folklórny festival na Sardíniu, Turecko Denisli.

Najnovšie články nášho súboru:

    Nenašli sa žiadne články.

Kontakty:

Folklórny súbor vedie Emília Vantarová

0948 016 688
fsvihorlat@inmail.sk

   

Podujatia:

1

Spoznávame všetko krásne, čo na Slovensku máme :-) Predstavenie folklórnych súborov, spoznávanie ľudovej architektúry a tradícií.