Súbory

Tradície

Skanzeny

Kroje

Hore

Folklórny súbor Žito

Folklórny súbor ŽitoFolklórny súbor Žito je najmladším piešťanským súborom. Vznikol v roku 2012 ako záujmový krúžok na Hotelovej akadémii Ľudovíta Wintera v Piešťanoch. Postupne sa vypracoval na samostatný folklórny súbor s približne 30timi členmi v troch zložkách – tanečnej, hudobnej a speváckej. Vedúcimi súboru sú Mgr. Katarína Agnetová a Mgr. Eva Záhumenská.

Hlavnou činnosťou súboru je prezentácia tanečno-hudobno-speváckych čísel, ktorých autormi sú vedúce súboru ako aj profesionáli (Ján Michálik, Miroslav Hanák, Jozef Ďuráči alebo ĽH Ondreja Hlaváča). Tieto čísla prezentujú rôzne regióny Slovenska (Piešťansko, Myjava, Tekov, Horehronie, Liptov, Gemer). Niektoré krojové súčiastky si členovia súboru ušili alebo vyšili sami (mužské košele k piešťanským a myjavským krojom).

Súbor sa venuje aj prezentácii kalendárnych obyčajov. Do repertoáru sú zaradené fašiangy, vynášanie Moreny, pásmo veľkonočných zvykov, dožinky a betlehemská hra. Všetky tieto pásma sa organizujú každoročne v centre mesta Piešťany a majú vždy veľkú návštevnosť. V Piešťanoch a okolí súbor ponúka záujemcom aj čepčenie na svadbách.

FS Žito v spolupráci s Piešťanským pivovarom Žiwell založil pred niekoľkými rokmi tradíciu žiwellných folklórnych večerov – tanečných domov spojených so zábavou pri ľudovej hudbe. Vyučujúcimi pedagógmi a sprievodnými muzikami bývajú významné osobnosti z folklórneho života, napr. Štefan Štec, ĽH Paľáčovci, ĽH Muzička, ĽH Goral a ďalší. Tento žiwellný večer býva organizovaný pravidelne každý polrok a má každým ročníkom vyššiu návštevnosť nadšencami nielen z piešťanského regiónu.

Súbor sa okrem umeleckých činností venuje aj prezentácii tradičnej kuchyne na FF Myjava s obľúbenými čerešňovými haluškami, taškami s kozím syrom alebo fazuľovou kašou.

Členovia súboru sú umelecky činní aj v iných oblastiach. Majú za sebou spoluprácu s piešťanskou rockovou kapelou Slniečko pod názvom Prasce v žite. Ďalšej inožánrovej spolupráci sa venujú niektoré členky súboru s DJ-om Juju Planet Dub.

FS Žito sa každoročne predstavuje na mnohých podujatiach v Piešťanoch aj okolí (Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny, Festival paličkovanej čipky v Krakovanoch a ďalšie). K najvýznamnejším prezentáciám súboru patrí vystúpenie na FF Východná v roku 2015, na MFF Myjava v roku 2019 a prvý zahraničný zájazd v Poľsku v roku 2019. Aktuálne súbor pripravuje premiérový celovečerný program pod názvom Návrat ku koreňom. Bude jedným z troch podujatí so súhrnným názvom Trikrát za ľudovou kultúrou organizovaných s finančnou podporou Fondu na podporu umenia.

Fotogaléria

Najnovšie články nášho súboru:

    Nenašli sa žiadne články.

Kontakty:

Vedúce súboru

Katarína Agnetová: 0948 520 387
Eva Záhumenská: 0903 648 253

zitopiestany@gmail.com

     

Podujatia:

6

Spoznávame všetko krásne, čo na Slovensku máme :-) Predstavenie folklórnych súborov, spoznávanie ľudovej architektúry a tradícií.