Pod južnými svahmi Západných Tatier stojí Múzeum liptovskej dediny Pribylina dokumentujúce ľudovú architektúru Liptova. Výrazne sa odlišuje od ostatných múzeí v prírode predovšetkým formou zástavby a skladbou objektov.
Skanzen vznikol v roku 1991 v súvislosti s výstavbou priehrady Liptovská Mara. Múzeum tvoria domy zo zatopenej časti vodného diela a z oblasti horného a dolného Liptova.
Z jedenástich zatopených obcí sem preniesli najvýznamnejšie kultúrne pamiatky, ktoré dnes tvoria základ expozície múzea. Pôvodné stavby boli rozobrané na mieste vzniku a ich vzácne časti sa previezli a osadili do presných kópií pôvodných objektov.
K najväčším klenotom svetskej a sakrálnej ľudovej architektúry patrí goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec a ranogotický Kostol Panny Márie z Liptovskej Mary. Kaštieľ patrí k najstarším zemianskym stavbám Liptova a pri jeho prehliadke zaujmú viaceré architektonické detaily a neskorogotické nástenné maľby. Kostol je oveľa starší, jeho základy sú románske a pochádzajú pravdepodobne z 12. storočia. Bol prestavaný v druhej polovici 13. storočia, neskôr ho rozšírili a v 17. storočí pristavili vežu.
Vo väčšine domčekov sa nachádzajú expozície bývania a spôsobu života rôznych sociálnych vrstiev obyvateľstva Liptova na prelome 19. a v prvej tretine 20. storočia. Dokumentujú bývanie bezzemka, stredného a bohatého roľníka, remeselníka, obecného richtára či dedinskú školu.
Nachádzajú sa tu aj hospodárske stavby, reprezentujúce typické znaky ľudového staviteľstva roľníckych a remeselníckych vrstiev.
Zimnú návštevu tohto krásneho skanzenu môžeme len odporúčať 🙂 Bude na vás čakať ozajstná rozprávková atmosféra.
A krásne odtiaľto vidieť aj symbol Slovenska – Kriváň.
Použité obsahové zdroje: liptovskemuzeum.sk, visitliptov.sk, Vydavateľstvo DAJAMA
Kontakty
Múzeum liptovskej dediny Pribylina
Pribylina 537
032 42 Pribylina
Telefón: +421 905 432 571
E-mail: program@liptovskemuzeum.sk
Otváracie hodiny nájdete na odkaze: liptovskemuzeum.sk